Ευκαιρία εργασίας – Βοηθός Λογιστή

Τοποθεσία: Glen Huntly VIC 3163

Βασικός μισθός: $ 60-65

Καθήκοντα:

  • Ετοιμάστε μηνιαίες οικονομικές καταστάσεις/αναφορά διαχείρισης
  • Προετοιμάστε τον προϋπολογισμό της εταιρείας και τις τρέχουσες προβλέψεις
  • Χειριστείτε ερωτήματα σχετικά με τις συνδρομές των πελατών, την τιμολόγηση, τις πληρωμές και άλλα θέματα που σχετίζονται με τα οικονομικά
    και Προετοιμασία και αποστολή τιμολογίων σε πελάτες
  • Ετοιμάστε εκθέσεις/έγγραφα που απαιτούνται για τον ετήσιο φορολογικό έλεγχο και τις απαιτήσεις τραπεζικού δανείου
  • Ελέγξτε τις υπάρχουσες διαδικασίες για να εντοπίσετε τομείς που χρειάζονται βελτίωση και εξορθολογισμό σύμφωνα με τις τρέχουσες ανάγκες της εταιρείας
  • Προετοιμάστε τριμηνιαίες εκθέσεις BAS και άλλες κυβερνητικές εκθέσεις
  • Συλλογή πληροφοριών μισθοδοσίας, επεξεργασία στο MYOB, παραγωγή αναφορών, ηλεκτρονικών τραπεζικών αρχείων, περιοδικών, συμβουλών πληρωμής, αναφορά δεδομένων STP στην ATO και από τελική επεξεργασία μισθοδοσίας εταιρειών στην Αυστραλία και το Ηνωμένο Βασίλειο
  • Ανεβάστε την ημερομηνία πληρωμής των εργαζομένων στην τράπεζα CBA για ΗΜΧ στους υπαλλήλους, αποδείξεις πληρωμής μέσω email
  • Προετοιμασία, συμφωνία και απόδοση μηνιαίας συνταξιοδοτικής εισφοράς, υποχρέωση φόρου μισθοδοσίας
  • Διατηρήστε τις διαδρομές ελέγχου για ανάκτηση σε περίπτωση δυσλειτουργίας ή για οποιαδήποτε μεταγενέστερη έρευνα/έλεγχο
  • Προετοιμασία αναφορών σχετικά με τη μισθοδοσία για διευθυντές όπως απαιτείται.
  • Προετοιμασία και επεξεργασία ημερολογίων για τις προβλέψεις των εργαζομένων.
  • Συμφωνία λογαριασμών Γενικού Καθολικού που σχετίζονται με τη μισθοδοσία
  • Υπολογισμοί τερματισμού και πλεονασμού όπως απαιτείται
  • Τέλος έτους (30 Ιουνίου) επεξεργασία και συμφωνία και τέλος έτους (5 Απριλίου) επεξεργασία και συμφωνία συμπεριλαμβανομένων των περιλήψεων πληρωμών (Ηνωμένο Βασίλειο)
  • Συντονισμός, διαχείριση και καταβολή αποζημιώσεων εργαζομένων
  • Συντονισμός των συνταξιοδοτικών εισφορών που διασφαλίζει ότι πληρούνται οι νόμιμες απαιτήσεις.
  • Χειρισμός ερωτήσεων προσωπικού σχετικά με τη μισθοδοσία και το HR.
  • Παρέχετε συμβουλές σχετικά με θέματα εργαζομένων και εργασιακών σχέσεων.
  • Άλλα καθήκοντα σύμφωνα με τις οδηγίες

Απαιτούμενες δεξιότητες:

  • Τουλάχιστον διετή πείρα σε παρόμοιο ρόλο σε οργανισμό μεσαίου έως μεγάλου μεγέθους, κατά προτίμηση με εμπειρία στη χημεία ή/και στη βιομηχανία λογισμικού
  • Εμπειρία στη λογιστική μισθοδοσίας του Ηνωμένου Βασιλείου θα θεωρηθεί πλεονέκτημα
  • Εμπειρία στη χρήση αυτοματοποιημένων λογιστικών συστημάτων
  • Εμπειρία στην προετοιμασία λογαριασμών διαχείρισης και άλλων αναλύσεων
  • Εμπειρία στη διασφάλιση της τήρησης των οικονομικών διαδικασιών και των εσωτερικών ελέγχων
  • Σουίτα Microsoft Office και συγκεκριμένα Excel, συστήματα τραπεζικών συναλλαγών μέσω Διαδικτύου, email κ.λπ.
  • Ικανότητα εργασίας σε προθεσμίες
  • Κατανόηση της νομοθεσίας και των διαδικασιών μισθοδοσίας και ανθρώπινου δυναμικού, π.χ. ερμηνεία βραβείων και νομοθεσία, φορολογία και συνταξιοδότηση
  • Γνώση MYOB, HMRC Basic PAYE Tools και ηλεκτρονικής διαδικασίας διαμονής
  • Ισχυρές αναλυτικές δεξιότητες με μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια

Προσόντα:

Πτυχίο και άνω στη Λογιστική

Απευθύνετε τις πρώτες ερωτήσεις στον John Yiu (Τηλ:+613 9573 3104) και προωθήστε τα βιογραφικά μέσω email στο **@ch*******.net με την θεματική επικεφαλίδα Βοηθός λογιστή.

Γρήγορη διερεύνηση